Kilomeeter Skulptuuri kõrvalprogramm kmX

2016. aasta Kilomeeter Skulptuuri peanäitust saadab erinevatest pop-up näitustest ja üritustest koosnev kõrvalprogramm kmX, mille eesmärk on anda Rakvere mittekasutuses olevatele hoonetele uus elu ning pakkuda kunstnikele võimalust eksponeerida kunsti tavapärasest galeriiruumist teistmoodi keskkonnas. Kõrvalprogrammi osalejate valikuga soovime tuua näitusekülastajateni teistsugust sisu, mis oleks inspireeritud valitud piirkondade kaasaegsest kunsti- ja kultuurimiljööst.

2016. aasta programmi panustavad mitmed Euroopast ja Skandinaaviast pärit institutsionaalsed partnerid, kunstnike-duod ja kunstnikud, kes on oma tegevussuundadelt vägagi erinevad. Esindatud on nii foto, video, ruumi hõlmavad installatsioonid, kohaspetsiifilised skulptuurobjektid kui ka pool-avalikku ruumi loodud seinamaalingud ning performance-id.

Kõrvaprogrammi idee oli jätta loomingulise lähenemise temaatika lähtealus võimalikult avatuks, et võimaldada kunstnikel tegelemist neile hetkel kõige olulisemate ning põnevamate küsimuste ja praktikatega; olgu siis selleks nõukogude arhitektuur ja poliitiliselt laetud mälupaigad, tasakaal loodusliku ja tehisliku vahel, või inimese ruumitaju ning selle mõjutamise erinevad võimalused.

Kõrvalprogrammis osalevad:

Rucka AiR, Cēsis (LV); Jarkko Partanen (FI) (ANTI Kaasaegse Kunsti Festival, Kuopio); Nora Mertes (BE) (Skaftfell AiR); Lola Bezemer (NL) (Skaftfell AiR); Yunrubin (SG/DK); Lena von Lapschina (AU); Alexei Gordin (EE); Maarja Tõnisson (EE) & Nele Suisalu (EE).