Hiilguse väljad (2015 Kuopio) video-dokumentatsioon performance-ist

Gallery

Jarkko Partanen on Helsingis tegutsev koreograaf ja esineja. 2012. aastal lõpetas ta magistriprogrammi koreograafias Helsingi Teatriakadeemias. Ta kuulub 2016. aastal algatatud W A U H A U S-i nimelise kunstikollektiivi kaasloojate sekka; kollektiiv tegeleb tantsu-, teatri-, performance-kunsti ning installatsioonide loomisega, mis baseeruvad jagatud autorluse ja aktiivse kunstilise dialoogi põhimõtetel. Partaneni töid on esitletud nii Soomes, Norras, Rootsis, Inglismaal, Portugalis kui ka Hollandis.

„Hiilguse väljad” (2015) on Partaneni värskeim 50 meesosatäitjaga teos, mis kanti esmakordselt ette 2015. aasta augustis Helsingi festivalil. Uus versioon teosest koos segasoolise näitlejate trupiga leidis aset kuu aega hiljem, ANTI Kaasaegse Kunsti Festivalil, Kupoios. Mõlemad ettekanded toimusid kohalikul spordiväljakul 25−50 kohaliku amatöörnäitleja abiga.

Traditsionaalselt on spordiväljakud olnud justkui lavad täiuslikele, treenitud kehafiguuridele ning maailmatasemel sooritustele. Need on paigad, kus leiab aset pingeline heitlus võidu ja maailmarekordite nimel; kohad, kus tuntakse uhkust ja rõõmu kodumeeskonna või lemmiku sportlase edu pärast. „Hiilguse väljad” kujutab endast fiktiivset spordisündmust ning lõputseremooniat, kus traditsioonilised vägiteod on hüljatud ning mitmekesisus on pühitsetud. Ühel pimeneval septembriööl vallutab grupp Kuopio tavakodanikke Väinölänniemi staadioni. Nad paljastavad oma tugevused ja nõrkused kaasaelavale publikule, esitades seeläbi väljakutse nii endile kui ka pealtvaatajaile. Sündmuste keerises on tunda julgust, kirge, higi, ilu, pettumust ja ülistamist.

Video: Kim Saarinen

Partaneni loodud performance-i „Hiilguse väljad” (2015) dokumentatsioon on saadetud kmX-ile ANTI Kaasaegse Kunsti Festivali poolt, mis tegutseb aktiivselt Soomes asuvas Kuopio linnas. Tegemist on tunnustatud kaasaegse kunsti festivaliga Skandinaavias, mis on orienteeritud kohaspetsiifilisele avaliku ruumi kunstile. ANTI festival toob publikuni erinevad live-, heli-, visuaal- ja tekstil baseeruvad kunstiprojektid kaasaaja kõige põnevamatelt ja innovatiivsematelt kunstnikelt. Festivali korraldajaid huvitab, kuidas on kunst võimeline kujundama igapäevaeluga seotud kohti ja ruume.