Kilomeeter Skulptuuri Võru 2015

20.11.15
Blog

PRESSITEADE  

Kilomeeter Skulptuuri Võru 2015
„Külalised”
4. – 26. juuli
Kuraator: Andreas Nilsson (SE) 

 

Olete oodatud Kilomeeter Skulptuuri kunstifestivali avanädalavahetusele 4. – 5. juulil Võrus.

 

 

Ametlik avamine: 4. juulil kell 12.00

 

 

(eribussid Tallinnast ja Riiast – jälgige meie Facebooki lehte, et saada infot tasuta ja allahinnatud piletite kohta!)
 

 

2015. aasta põhinäitus „Külalised” on kokku pandud seekordse külaliskuraatori Andreas Nilssoni poolt. Avatud konkursi tulemuste väljaselgitamisel abistas kuraatorit rahvusvaheline komisjon, kuhu kuulusid Maarin Ektermann, Kirke Kangro, Siim Preiman ja Maria Kjær Themsen.

 

Kilomeeter Skulptuuri (KmS) kutsub põhinäitust korraldama igal aastal erineva külaliskuraatori, kelle ülesandeks on see läbi viia ühe Eesti väikelinna avalikus ruumis. Seekordne kuraator Andreas Nilsson kasutas kutset võimalusena uurida näituse kui sellise võimalikkust ühe kogukonna kontekstis ning katsetada kaasaegse skulptuuri väljendustega – kui palju või vähe on vaja füüsilist materjali, et tulemus liigituks skulptuuri alla? „Külalised” käsitleb seeläbi tundlike sekkumiste kaudu ka meie igapäeva ümbritsevate sotsiaalsete struktuuride toimimisloogikat.
Andreas Nilsson: Külalised“ on avatud näitus, mis seab küsimuse alla igapäevased praktikad, muudab olemasolevaid keskkondi ning julgustab inimestevahelisi kokkupuuteid. Võru linnast saab näituseperioodiks ajutine galerii ning lava nii õrnadele materiaalsetele konstruktsioonidele kui ka performance`itele, kus kunstnike teosed aktiveerivad ruumi ning kutsuvad vaatajaid läbi erinevate meediumite kaasa mõtlema. Näituse „Külalised“ raames võiks skulptuurist mõelda kui muutlikust kontseptsioonist, mis koosneb kolmemõõtmelistest objektidest, ajapõhiseid meediumeid kasutavatest töödest ning sündmustest nagu heli, video ja performance`id, mis tegelevad nii subjektiivsete kui ka kollektiivsete teemadega.
Avanädalavahetusel toimuvad performance’id kunstnikelt GIDEONSSON/LONDRÉ, Laura Kaminskaitė, Essi Kausalainen ja Liina Siib.

 

 

Kunstnikud: Liisa Ahlfors* (FI), Carola Björk* (SE), Karolina Erlingsson (SE), Angelica Falkeling* (SE), Luca Frei (CF/SE), Ingrid Furre (SE/NO), GIDEONSSON/LONDRÉ (SE), Kaspars Groševs (LV), Johnson and Johnson* (EE), Sergey Karev* (RU), Edith Karlson (EE), Laura Kaminskaitė (LT), Essi Kausalainen (FI), Henning Lundkvist (SE), Marge Monko* (EE), Kristine Niedraja* (LV), Ats Parve* (EE), Liina Siib* (EE)

* avatud konkursi kunstnikud

 

 

 

KmX
Lisaks põhinäitusele leiab Kilomeeter Skulptuuri raames sel aastal esmakordselt aset ka kõrvalprogramm kmX, mis koosneb satelliitnäitustest, loengutest, vestlusringidest ja giidituuridest. Võru sõpruslinnade (Aluksne (LV), Laitila (FI), Landskrona (SE)) näitused laiendavad festivali haaret ning lisavad regionaalset mõõdet, kaasates programmi kunsti, mis on toodetud väljaspool olulisi kunstikeskuseid.

 

 

Bukovje/Landskrona Kontseptuaalse Kunsti Keskus toob Võrru kaks näitust. “Visandid ja muud visuaalsed asjad paberil, mida ei pea tingimata kunstina käsitlema” on Mel Bochneri 1966. a näituse taaslavastus. “Head väiksed asjad (Teosed, mis meile meeldivad ja mis meie kohvrisse mahtusid)” on keskust vedavate kunstnike ja kuraatorite Nina Slejko Blomi ja Conny Blomi poolt spetsiaalselt Võru jaoks kokku pandud näitus.

 

 

Laitila Fotoklubi ning Aluksne linnavalitsus koostöös noortekeskusega esitlevad Võrus fotonäitusi oma linna avaliku ruumi kunstist.

 

 

Kunstnik Anna Hints on loonud koostöös SA Unitasega projekti „Rääkivad raudteejaamad“: heliinstallatsioon Võru raudteejaamas avab meile Nõukogude ja/või Saksa okupatsiooni ajal Eestis elanud eri rahvusest inimeste lood.

 

 

Kilomeeter Skulptuuri avanädalavahetusele, 4.–5. juulile on planeeritud ka loengutest ja vestlusringidest koosnev programm. Laupäevane sessioon keskendub avaliku ruumi kunstile ja teistele sarnastele vabas õhus toimunud näitustele, pühapäeval arutletakse aga publiku kaasamise ja kunstihariduse teemadel.
Esinejad:
Linda Veinberga, Antra Priede (Läti Kaasaegse Kunsti Keskus),
Jonas Büchel (Riia Linnainstituut),
Johanna Tuukkanen (ANTI kaasaegse kunsti festival, Soome),
Heie Treier (Tallinna Ülikool),
Maarin Ektermann (KUMU),
Helen Arov (EKA).

 

 

Lisaks on kõrvalprogrammi kaasatud Linnalabor Võru linnaretkedega 5. ja 18. juulil, Kumu hariduskeskus oma töölehtedega ning MoKS, mis toob Võrru kohtumisõhtu oma külaliskunstnikega.

 

 

 

Lisainformatsioon:
kilometre@sculpture.ee

www.sculpture.ee

https://www.facebook.com/KilometreofSculpture