Kilomeeter Skulptuuri (kmS) on rahvusvaheline näituseprojekt, mis uurib kaasaegse kunsti eksponeerimise viise avalikus ruumis. Huviorbiidis on eelkõige Eesti väikelinnad, kus ja kellega koostööd teha.

KmS sai osaliselt alguse Baltoscandali korraldajate kutsest, kes otsisid täiendust oma Rakveres toimuvale biennaaliformaadis teatrifestivalile. Sellest hetkest alates on kmS korraldanud festivali ajal Rakveres näituseid (2014, 2016; eelolev näitus aastal 2018).

KmS on oma formaadilt sündmus, mis peaks ideaalis sobituma tegelikult just pealinna, kus inimesed on uutele ja innovaatilistele kultuuriüritustele rohkem avatud. Väikelinnade avalikus ruumis pakub kaasaegne kunst seevastu paljudele täiesti uut kogemust ja uut kogemust, millest ongi saanud üks meie põhilisi väljakutseid.

Tänu sellele, et inimestel on suviti tavaks pealinnast muudesse piirkondadesse laiali voolata, on kmS suutnud seni väikelinnade ja maapiirkondade publiku kõrval edukalt köita ka pealinlasi ja n-ö tavapärast kaasaegse kunsti publikut.

KmS on algusest saati kujutanud endast ambitsioonikat ettevõtmist, millel on lootus kasvada ja usk saavutada lõpuks igaastaseks sündmuseks vajalik järjepidav rahastus. Peale 2014. aastal toimunud sündmuseid nägime ettevõtmises potentsiaali laiendada tegevust ka teistesse väikelinnadesse. Kui Baltoscandal pidas oma festivaliga 2015. aastal pausi, siis meie viisime läbi teise menuka näituse Võrus.

2016. aastal tekkis küll seoses Rakverega tunne, et rahastuse leidmine oli varasemast keerukam ja kindlusetunne puudus. Samas ei andnud me alla ja plaanitud näitus sai ellu viidud. 2017. aastal võtame aja maha, et arutleda, kuidas kunstivaldkonnas valitseva vähenenud rahastuse tingimustes kmSiga edasi minna.

Eesmärgiks sai minna edasi veidi vähem ambitsioonika ja põhjalikumalt planeeritud biennaali formaadiga. Kindlasti jätkub koostöö Baltoscandaliga Rakveres (täpsemaks infoks jätka lugemist) ning säilib ka laiem huvi viia kaasaegne kunst teistesse Eesti väikelinnadesse.