Pärast kolme, alates 2014. aastast toimunud, näitust Eesti väikelinnades, pidas kmS-i tiim 2017. aastal pausi, et vaadata üle mitmed projekti ümber kerkinud küsimused.
- Kas Eesti kontekstis on nõnda ambitsioonikas üritus nagu kmS võimalik?
- Kas nii mastaapse iga-aastase ürituse korraldamine ilma institutsionaalse toetuseta on vabakutselistest liikmetest koosneva tiimi liialt keerukas?
- Mis töötaks kohalikku konteksti arvesse võttes kõige paremini?
- Kas kmS-i formaadis ürituse järele on üldse nõudlust?
Esimene küsimus viitab probleemile tagada stabiilne finantstoetus, kuid ka asjaolule, et kvalifitseeritud kunstitöötajate arv, kes oleks nõus taolisele omaalgatuslikule projektile pühenduma, on limiteeritud. Meie meeskond on mõistnud, et nimetatud probleeme tuleb kmS-i mudeli ümbermõtestamisel arvesse võtta.
On raske ülehinnata ponnistusi, mis kaasnevad sedasorti rahvusvahelise ürituse organiseerimisega ilma institutsionaalse toeta. Kõik, kes on kunagi olnud seotud mõne sarnase projektiga, mõistavad, et iga mööduv aasta suurendab väsimust. Pärast 2016. aasta näitust Rakveres sai selgeks, et ürituse korraldussagedust tuleks kohandada biennaalile. Lisaks sellele on tagasihoidlikum näituseprojekt kasulikum ka teisi piiranguid arvesse võttes.
2017. aasta alguses pöördusid kmS-i poole Tallinn Art Weeki korraldajad ettepanekuga osaleda nende Tallinnas toimuvas vabaõhuprogrammis. Me olime alati endile ja kõigile teistele küsijatele öelnud, et me ei lähe kunagi pealinna, sest meie peamine eesmärk oli keskenduda väiksematele linnadele. Lisaks sellele olime välja kuulutanud, et 2017. aastal teeme puhkepausi. Kuid Tallinn Art Week võimaldas meile väikest väljasõitu, millel on suur potentsiaal jõuda paari päeva jooksul suure hulga publikuni. Selle tulemusena eksponeerisime 2017. aasta juunis kolme päeva jooksul Tallinnas Vabaduse väljakul viit eelnevatel aastatel näitustel osalenud teost.
Antud üritus andis meile võimaluse avada kunstimessile sarnane boks ja jagada informatsiooni kmS-i kohta. Ühtlasi printisime väikese, kuid stiilse taskukataloogi, mida külastajad hõlpsasti suveniirina koju kaasa võtta said. Kolme päeva jooksul jagas meie võrratu vabatahtlikest koosnev tiim rohkem kui 1000 kakskeelset kataloogieksemplari ning nii boks kui ka teosed pälvisid palju tähelepanu. Pingutused olid end ära tasunud.
Tallinn Art Weekile järgnenud suvekuude jooksul saime üha enam positiivset tagasisidet nii Tallinnas toimunud ürituse kui ka varasematel aastatel väiksemates linnades toimunud näituste kohta. See andis meile kinnitust, et peaksime projektiga jätkama ning muutma kmS-i iga kahe aasta tagant toimuvaks sündmuseks ja kohandama praegust mudelit eelnevalt mainitud piiranguid silmas pidades. Peale seda on juhtunud veel palju muudki. Põhjalikuma info saamiseks palun külasta meie kodulehe sektsiooni “Näitused”.