Lugu Trootius kaastundlikust (2016)

Gallery

““On see sisalik Truude seal meie sulelisi sõpru piinamas?” mõtiskles meister Troottius ja märkas haljendavate lehtede vahel üht peenikest sõrme.”

Põhiliselt videokunstnikuna tegutseva Sakari Tervo ja helilooja Juho Taavitsaineni jaoks ei ole seekordne Kilomeeter Skulptuuri esimene kord, kui nad koostööd teevad. 2012. aastal eksponeerisid nad videoteost „Petja ja hunt“ – uustöötlust Sergei Prokofjevi muusikalisest muinasjutust. Ka sel korral esitlevad nad üht muinaslugu, kuid mitte video-, vaid performance’i-vormis.

Kuigi Tervo kunstnikupositsioon seisneb erinevate tähenduste kaudu triviaalsete teemade uurimises ning pigem küsimuste püstitamises, mitte üheste vastuste otsimises, on lugulaul Troottius Kaastundlikust kõike muud kui triviaalse sisuga. Troottiusest saab kujund meie ajale ja ühiskonnale omasest ignorantsest kunstnikust, kes püüeldes oma loomingus käsitleda olulisi ja valulikke teemasid, kaldub hoopis vägivallateele.

Just nõnda, nagu kaasaegne lääne inimene saab reisida – lennukid ja kaamerad käeulatuses – ükskõik millisesse kriisikoldesse ning hiljem oma jäädvustusi sotsiaalmeedias levitada, vastuseks like’ide meri, saab ka vägivaldne Troottius rahva poolt vaid au ja kiituse osaliseks.

Performance’ite täpne toimumiskava käesoleva trükise programmilehel. Muudatusi programmis kajastatakse Kilomeeter Skulptuuri Facebooki lehel.